Alkohol je droga, saj ima vse lastnosti droge, čeprav se o njem pogosto ne razmišlja na tak način. Droga označuje vsako surovino (rastlinskega, industrijskega izvora), ki vpliva na človekovo psihofizično stanje (vpliva na vedenje, mišljenje in čustvovanje ter spremeni telesne funkcije, kot sta dihanje in srčni utrip). Povzroča tudi fizično ali psihično stanje odvisnosti in sproža vrsto socialnih, psiholoških in fizičnih posledic.
Razlog za to, da se alkohol ne obravnava kot droga, lahko poiščemo v njegovi legalnosti, vsesplošni razširjenosti in vpletenosti v vsakdanje življenje ter načinu uporabe (pitje, ne pa npr. injiciranje, snifanje …) oziroma v obliki, v kateri se nahaja (tekočina, ne pa prašek, tablete ipd).
Učinki in tveganja
Glede na učinek na centralni živčni sistem ga štejemo k depresorskim drogam.
Aktivna substanca v alkoholnih pijač je etanol (C2H5OH). Etanol je brezbarvna snov, ki je v večjih koncentracijah in količinah strupen. Uporablja se kot razkužilo, v industriji kot gorivo. V alkoholnih pijačah se ga pogosto zlorablja. V cenenih pijačah je lahko prisoten tudi metanol, ki se pri nas najde v vinu šmarnica (pri alkoholnem vrenju grozdnega soka iz trte šmarnice nastane poleg etanola tudi metanol). Metanol je izjemno strupen in povzroča slepoto.
Učinki alkohola so:
- sedacija in stimulacija, fizična evforija,
- zmanjšani občutki bolečine,
- povečani samozavest in komunikativnost,
- dezinhibicija čustev, razdražljivost,
- zmanjšani občutki tesnobe,
- omotičnost, zmanjšane motorične sposobnosti,
- povišan krvni tlak, občutki vročine, pordela koža,
- povečan apetit,
- dehidracija, glavobol,
- slabost, bruhanje,
- povečan libido,
- težave z erekcijo,
- slabše pomnjenje in izguba spomina,
- zaspanost.
»After« učinki
Po pitju je pogosto prisoten maček, ki je posledica dehidracije. Običajno vključuje glavobol, občutljivost na zvoke in svetlobo, slabost. Hkrati lahko oseba doživi tudi t. i. moralnega mačka, ki pomeni obžalovanje dogodkov ali stvari, ki jih je oseba počela v pijanem stanju, povečane občutke tesnobe, depresijo.
Stranski učinki
Pri alkoholu je lahko nevaren lažen občutek treznosti, ki lahko vodi do kompulzivnega redoziranja (pitja še več alkoholnih pijač v kratkem času). Alkohol v večjih dozah zaradi svojih depresorskih učinkov lahko povzroči predoziranje, ki je lahko smrtno nevarno. Redna uporaba alkohola povzroča tako psihično kot fizično zasvojenost. Slednje se ne sme nenadno prekiniti, saj so odtegnitveni simptomi lahko smrtno nevarni. V primeru zasvojenosti je nujno, da poiščemo strokovno pomoč. Dolgotrajna zloraba alkohola lahko povzroči težave s posameznimi organi, kot so rak ali ciroza jeter, odpoved ledvic idr.
Predoziranje z alkoholom
Predoziranje z alkoholom se lahko kaže kot slabost, bruhanje, močno zmanjšanje motoričnih sposobnosti. V tem primeru ukrepamo tako, da oseba preneha s pitjem alkohola in počasi spije kaj brezalkoholnega. Pomembno je, da osebe ne pustimo same, da ne pade v nezavest.
»Komiranje« je znak hujšega predoziranja z alkoholom. Alkohol kot depresorska droga povzroči depresijo dihanja in bitja srca ter zmanjša zmožnost termoregulacije našega telesa, zaradi česar lahko pride tudi do podhladitve. Osebo damo v stabilni bočni položaj (položaj za nezavestnega). Če se ne odziva niti na glasno prigovarjanje, tresenje ali če nismo prepričani, da diha, nujno pokličemo 112.
Odtegnitveni simptomi
Oseba, ki je fizično zasvojena, lahko ob zmanjšanju ali prenehanju uporabe izkusi nekatere od naslednjih simptomov: nespečnost, razdraženost in agresijo, tesnobo, strah in paranoje, krče, bolečine v mišicah, motnje vida, tremor, potenje, slabost in bruhanje, epilepsiji podobne napade in alkoholni delirij (izguba krajevne in časovne orientacije, halucinacije …). Ker telo postane od substance odvisno, je dozo nujno treba najprej postopoma zmanjševati, preden oseba z uporabo popolnoma prekine. Najbolje je, da se to počne pod zdravniškim nadzorom.
Merice alkohola
Ena merica alkohola se presnavlja eno uro. Ena merica pomeni eno enoto (10 gramov) čistega alkohola. To je 0,3 dcl žganja, 1 dcl vina ali 2,5 dcl piva.
Zmanjševanje škode
Če se že odločiš za uporabo, upoštevaj naslednja priporočila:
- S pitjem začni čim pozneje (pri čim višji starosti).
- Ne pij alkohola zaradi žeje, saj alkohol naše telo še bolj dehidrira.
- Pij počasi. Hitro, prisiljeno pitje z namenom opijanja lahko vodi v hitrejšo pijanost, kar predstavlja tudi tveganje za prej doživeto slabost ali druge zaplete.
- Pred pitjem se najej.
- Za vsako merico alkohola spij kozarec vode ali druge brezalkoholne (lahko izotonične) pijače.
- Ne mešaj različnih vrst alkohola med sabo, alkohola z energijskimi pijačami ali drugimi drogami.
- Ne pij preveč in prepogosto ali z namenom močnega opijanja.
- Obleci se temperaturi primerno – alkohol da lažen občutek toplote.
- Ostani s prijatelji in poskrbite en za drugega kot pravi partibadiji.
- Svojih težav ne skušaj reševati z alkoholom, saj bodo vedno priplavale na površje. Poišči druge načine pomoči – pogovori se s prijatelji ali zaupno osebo, lahko pa se obrneš tudi na našo svetovalnico Izberi sam.
- Nikoli ne vozi pod vplivom alkohola. Že majhna količina ima pomemben vpliv na naše vozniške sposobnosti, tudi če bi napihali znotraj dovoljene meje.
- Če oseba, ki je spila preveč, izgubi zavest, jo položi v stabilni bočni položaj za nezavestnega in ne odlašaj s klicem na 112.
Mešanje
Odsvetujemo mešanje različnih alkoholnih pijač med sabo, saj se s tem poveča možnost za slabost. Pri koktejlih in podobnih mešanicah nimamo občutka, koliko alkohola je v pijači, zato lahko spijemo več, kot smo želeli, kar pomeni več možnosti za zaplete.
Mešanje z energijskimi pijačami je lahko nevarno, ker ena substanca maskira (prikriva) učinke druge droge, hkrati pa naše organe bolj obremeni. Kombinacija tudi povzroča še večjo dehidracijo. Več o mešanju lahko prebereš na tej povezavi.
Smrtno nevarno je mešanje z drugimi depresorskimi drogami – benzodiazepini (pomirjevali) in opiati (npr. heroin).
Pravne posledice
Alkohol je legalna droga.
Testiranje
Ni relevantno za to substanco. Če sumiš, da ti je bila v pijačo podtaknjena neka druga substanca, preberi ta članek.
Globe za vožnjo pod vplivom lahko preveriš tukaj.