ALKOTEST IN KAZNI KOT ORODJE V BOJU PROTI PIJANI VOŽNJI

Razvoj kazni za vožnjo pod vplivom alkohola

Mogoče si že koga, ki je dobil kazen za pijano vožnjo, slišal_a potožiti o “neverjetno visoki kazni” in o “pretiravanju kifeljcev”. Čeprav je prejeta kazen lahko vir močnih frustracij, se moramo vseeno zavedati, da imajo kazni proti pijani vožnji svoj namen in definitivno ne obstajajo “zgolj zato da bi nam oblast mešala štrene”.

Čisto prvi zakoni, ki so osvetlili nevarnosti pijanega upravljanja s kakršnimkoli vozilom, so se v Združenem kraljestvu pojavili že leta 1872 – kazen do 40 šilingov ali do enega meseca zapora je sledila, če je bila oseba pijana med vožnjo konja, goveda, vozila s kolesi (npr. kočije) ali celo pri upravljanju parnega stroja.

Prvi zakoni, ki so prepovedovali vožnjo pod vplivom alkohola, pa so bili sprejeti v prvih desetletjih prejšnjega stoletja. V Združenih državah je bil prvi zakon proti vožnji pod vplivom alkohola sprejet leta 1910 v New Yorku. Leta 1925 pa je tudi Združeno kraljestvo uvedlo zakon, ki je določal kazni za upravljanje kakršnegakoli mehanskega vozila pod vplivom alkohola. Takrat še ni bilo natančno določeno, koliko alkohola v izdihanem zraku je še dopustnega, zato je bilo te zakone težko izvajati v praksi. Kazni so bile sprva blage, vožnja pod vplivom alkohola pa ni bila vedno primerno sankcionirana. V Združenem kraljestvu so leta 1967 določili zakonito mejo alkohola na 80 miligramov alkohola na 100 mililitrov krvi, kar je standard, ki se tam uporablja še danes.

Free Breathalyser Police photo and picture

Sčasoma so se države po svetu začele zavedati potrebe po bolj strogih zakonih in jasnih mejah glede dovoljenega vnosa alkohola. Vendar pa so te meje in kazni še danes različne od države do države, te razlike pa bomo predstavili v nadaljevanju. Pred tem pa je vredno na nekaj opozoriti – obstajata dva sistema zapisovanja merskih enot alkohola, ki je prisoten v posameznikovem telesu. Prvi je v promilih (število gramov alkohola na liter krvi) – ta sistem bomo uporabljali v nadaljevanju. Novejši sistem, ki ga zdaj uporabljamo tudi v Sloveniji zaradi predpisov Evropske unije, pa prisotnost alkohola izraža v miligramih alkohola na liter izdihanega zraka. Alkotesti izpisujejo rezultate na podlagi drugega sistema. Razmerje med prvo in drugo enoto je približno dvokratno (torej 0,5 promila je približno 0,24 mg alkohola/l izdihanega zraka)

Medtem ko je v Sloveniji in večini evropskih držav dovoljena meja alkohola v krvi 0,5 promila (0,24mg alkohola na liter izdihanega zraka), so nekatere države, kot sta Švedska in Norveška, postavile mejo na 0,2 promila. V Združenih državah se dovoljena meja alkohola v krvi giblje okoli 0,8 promila, čeprav so nekatere zvezne države že uvedle nižje meje za specifične skupine voznic_kov kot so mladi in poklicni_e vozniki_ce med delom. Podoben ukrep je uvedla tudi Slovenija, ki za neizkušene (t. i. mlade voznike_ce) in profesionalne voznike_ce med delom prepoveduje vožnjo pod vplivom kakršnekoli količine alkohola.. Obstajajo pa tudi države, kot so npr. Saudova Arabija, Slovaška, Romunija in Paragvaj, ki imajo do vožnje pod vplivom alkohola ničelno toleranco tako za splošno populacijo kot tudi za mlade in profesionalne voznike_ce med delom.

Sprva so bile kazni za vožnjo pod vplivom alkohola večinoma omejene na opozorila in denarne globe, vendar se je z naraščanjem števila prometnih nesreč, povezanih z alkoholom, zakonodaja postopoma zaostrovala. V mnogih državah so uvedli kazenske točke, ki se »nalagajo« na vozniško dovoljenje. To ob ponavljajočih se prekrških lahko vodi do začasnega ali celo trajnega odvzema vozniškega dovoljenja. Zlasti resni prekrški, kot so povzročitev nesreče s smrtnim izidom pod vplivom alkohola, so začeli prinašati tudi zaporne kazni. Kazni se zelo razlikujejo od države do države. Nekatere države, med njimi tudi Slovenija, ne prepovedujejo zgolj vožnje motornih vozil pod vplivom alkohola, temveč tudi vožnjo kolesa.V Sloveniji vožnjo pod vplivom drog in alkohola ter kazni in postopke v zvezi z ugotovitvijo prisotnosti alkohola v krvi in izdihanem zraku določa Zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) (Uradni list RS, št. 82/13 in 68/16).

V zadnjem času so mnoge države uvedle spremembe v zakonodaji, da bi še dodatno zmanjšale število prometnih nesreč, povezanih z alkoholom. Ena od takih sprememb je že omenjena uvedba ničelne tolerance za mlade voznike in poklicne voznike, kar pomeni, da je kakršnakoli raven alkohola v krvi oziroma izdihanem zraku prepovedana. Druga pomembna novost so naprave za merjenje alkohola, ki so nameščene v vozilih in preprečujejo zagon avtomobila, če voznikova_čina raven alkohola presega dovoljeno mejo. V zvezni državi Utah v Združenih državah npr. lahko posameznik_ca, ki je bil_a sankcioniran_a zaradi vožnje pod vplivom alkohola, 18 mesecev po izrečeni kazni vozi samo pod pogojem, da ima v vozilu nameščeno napravo za merjenje alkohola v izdihanem zraku in jo uporablja.

Vožnja pod vplivom alkohola je zaradi svojih grozovitih posledic v cestnem prometu tako upravičeno v središču preventivnih akcij, ki jih implementirajo različne organizacije in organi pregona.

Kaj pa lahko ti storiš, da ne oviraš drugih udeležencev v prometu?

1. Če si preveč utrujen_a ali si pil_a oz. vzel_a kakšno psihoaktivno substanco, nikoli ne sedi za volan! Pelji se z nekom, ki je popolnoma trezen_a ali pa pojdi domov z javnim prevozom.

2. Tudi če se ti zdi, da si trezen_a, te lahko občutek vara! Za streznitev potrebuješ predvsem čas in počitek – pristopi, kot so uživanje olja, hladen tuš in pitje kave, so neučinkoviti.

3. Če ste vse_i na partiju pod vplivom psihoaktivnih substanc in javnega prevoza ni, pokliči taksi! Na Izberi sam infotočkah v Mariboru in Ljubljani ter na terenu delimo kupone After Taxi, s katerimi lahko na območju že omenjenih mest koristiš dobroimetje v vrednosti 6 evrov pri prevozu s taksijem, tako pa tudi skrbiš zase in za druge udeležence v prometu.

4. Predvsem pa poskrbi za dobro preventivo – pred pitjem jej (najboljše je, da poješ nekaj, kar se presnavlja dlje časa, npr. riž, ker se tako alkohol počasneje absorbira v tvoje telo), po vsaki pijači ali pa vsaj pred spanjem spij dovolj vode in se tako izogni hudemu mačku zjutraj. Alkohol telo namreč dehidrira, k mačku pa prispeva tudi nizka raven sladkorja v krvi.

Te še bolj podrobno zanima tema etike in zasebnosti pri rabi alkotestov? Vabljen_a, da si prebereš zadnji članek v tejle triologiji – Etika in zasebnost pri rabi alkotestov. .

Izberi sam ti želi veliko varnih kilometrov <3

——————————————————————————————————————-

avtor_ica: Manca Kepa

Viri in literatura